Kaşe nedir? Ne işe yarar ? Kaşe Nasıl Yapılır?

Kaşe Nedir? Kaşe Çeşitleri Nelerdir? Kaşe Nasıl Yapılır?

Kaşe firmaların ya da bireysel çalışan iş insanlarının sıklıkla kullandığı en önemli gereçlerin başında gelmektedir. Resmi bir belgenin onaylanması gerekiyorsa kaşeye ihtiyaç duyulur. Bu yazımda kaşe nedir, kaşe çeşitleri nelerdir sorularını elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım. Osmaniyede Kaşe çeşitleri nerede zeman ne sürede yapıldığı ile ilgili bilgilerin yer aldığı sitedir.

Kaşe Nedir?

Kaşenin kelime anlamına bakacak olursak damga, mühür gibi tanımların yazdığını görürüz. Aslında bunlar kaşenin diğer adıdır. Firmaların ya da şahısların bir belgeyi onaylayıp takibini yapabilmeleri için kullandıkları baskı ürününe kaşe denir. Kaşe kanuni bir zorunluluktur ve her firmanın kullanması gerekir. Üzerinde kaşenin ait olduğu kurum ya da kişiye ait özel bilgiler yer alır.
Her kaşenin belli bir kullanım ömrü vardır. Kaşenizin kaliteli olması iş hayatınızdaki prestijinize doğrudan etki eder. Eğer kalitesiz bir kaşe kullanıyorsanız damgaladığınız belgelerde kaşe bilgileriniz silik şekilde yazar bu da olumsuz bir etki yaratır. İyi ve uzun ömürlü bir kaşe almak istiyorsanız Ürünseç’teki kaşe modellerine göz atabilirsiniz.

Kaşe Çeşitleri Nelerdir?

Google’a kaşe çeşitleri yazıp arattığınızda karşınıza genelde alakasız şeyler çıkar. Fakat birçok kaşe çeşidi vardır.
•Cep Kaşesi: Adından da anlayacağınız üzere cebinize sığacak ölçülerde olan, şık tasarımlara sahip kaşelerdir.
•Otomatik kaşe: Kendinden mürekkepli olan, birçok farklı markası bulunan ve en çok kullanılan kaşe çeşididir.
•Yuvarlak Kaşe: Kaşedeki yazıların basıldığı zaman daire şeklinde çıkaran kaşelerdir.
•Tarih Kaşesi: Sahip olduğu mekanizma sayesinde üzerindeki tarih ayarlanan ve nizami şekilde tarih baskısı yapmanızı sağlayan kaşelerdir.
Genel olarak kaşe çeşitleri bu şekildedir. Yukarda saydığım bütün kaşe çeşitlerine Ürünseç’ten ulaşabilirsiniz.

Kaşede Bulunması Gerekenler Nelerdir?

Kaşe nedir deyince akla gelen bir diğer soru da kaşede bulunması gerekenlerdir. Bir kaşede özellikle bazı bilgilere değinmenin faydalı olacağını söyleyebilirim.
•İsim ve Unvan: Kaşenin kimin ya da hangi firmanın adına düzenlediği kaşe üzerinde belirtilmelidir.
•Vergi Dairesi ve Vergi Numarası: Hazırlanan kaşe bir şirket kaşesiyse şirketin bağlı olduğu vergi dairesi ve şirketin vergi numarası hakkında bilgi kaşede yer almalıdır.
•Şirketin Sicil Numarası: Şirketin kimliğinin tespiti açısında sicil numarası oldukça önemlidir. Şirket kaşelerinde sicil numarası yer almalıdır.
•İşletmeyle İlgili Bilgiler: Şirketin adresi, telefon numarası vb. Bilgiler de kaşenin üzerinde bulunabilir.
Kaşelerin olmazsa olmazlarıdır.

Kaşe Ne İşe Yarar?

Aslında kaşenin tanımını yaparken kaşe ne işe yarar sorusuna da cevap vermiş olduk. Fakat yine de ayrı bir başlık altında bu soruyu da cevaplandırmak istiyorum.
Yazılan, düzenlenen bir belgenin altına o belgenin kim tarafından hazırlandığını göstermek amacıyla kaşe basılır. Özellikle iş hayatında ıslak imza kullanmak yerine daha pratik olduğu için kaşe kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir