Yazıcı Çeşitleri Nelerdir?

On yıllardır yazıcı teknolojisi gelişim göstermektedir. Henüz 20. yüzyılın ikinci çeyreğinde önemli elektronik baskı sistemleri gelişmeye başlamıştır. Günümüze gelindiğinde bir yazıcının fotokopi çekme, kağıt tarama, faks gönderme ve fotoğraf baskısı yapma gibi özellikleri bulunur. Yazıcıların son dönemde geldikleri noktada, artık bilgisayarlara kablo ile bağlanmanın yanı sıra kablosuz bağlantı (Wi-Fi) veya bluetooth ile doğrudan akıllı telefon, tablet veya fotoğraf makinelerine bağlanma gerçekleştirilebiliyor. Mürekkebi baskıda kullanım yöntemine göre yazıcıların çeşitleri de artmıştır. Bunların en yaygınları mürekkep püskürtmeli ve lazer yazıcılarken, sınırlı alanlarda nokta vuruşlu yazıcılar ısıl yazıcılar da kullanılır.

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar

Kağıt üzerine sıvı haldeki mürekkep damlacıklarını yüksek bir hızla püskürtme yoluyla baskı yaparlar. Oldukça küçük çaptaki bu damlacıklar incecik deliklerden geçerler ve kağıda belirlendiği gibi dizilirler. Bu yazıcıların bir diğer adı da kartuşlu yazıcılardır. Mürekkebi barındırdıkları haznenin adına kartuş denir ve bu nedenle bu adı alır. Kartuş, renkli veya siyah-beyaz olmak üzere iki çeşittedir.

Lazer Yazıcılar

Lazer yazıcılar, toner denen toz haldeki mürekkebi lazer ışınları sayesinde kağıt üzerine sıcaklık ve basınç ile yapıştırarak baskılaması ilkesiyle çalışır. Lazer yazıcıdan çıkan baskının en büyük avantajı, suya karşı dayanıklı olmaları ve bu sayede mürekkep püskürtmeli yazıcılarda kullanılan mürekkepler gibi hemen dağılmamalarıdır. Ancak toner tozuna maruz kalındığında sağlık yönünden tehdit oluşabilir.

Nokta Vuruşlu Yazıcılar

Nokta vuruşlu yazıcılar, matriks biçiminde dizilmiş baskı iğnelerini gergin durumdaki şeride nokta nokta vurarak çalışırlar. Kullanılan kağıt ise diğerleri gibi A4 ve türevleri değil, kenarları delikli, birbirine ekli uzun kağıt rulosudur. Ancak oldukça sınırlı alanlarda kullanımı mevcuttur. Bunun nedeni ise bu yazıcıların, yavaş, gürültülü ve daha az işlevli çalışıyor olmasıdır. Bu yüzden banka dekontları, firma makbuzları veya muhasebe kayıtlarının basılmasında kullanılır.

Isıl Yazıcılar

Sıcaklığa duyarlı baskı kağıdının üzerinden geçen baskı kafası ve alt tarafında bulunan ısıtıcı ile yazıların ortaya çıkması biçiminde çalışırlar. Çalışma ilkesi nokta vuruşlu yazıcıya benzer olsa da, ona göre daha sessiz ve hızlı çalışır. Bilet, etiket ve ATM fişleri gibi basım işlerinde kullanılırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir